Почетна Вера МПЦ-ОА Литургии на Владиката Тимотеј во Австралија
velsab2018_1
velsab2018_2
velsab2018_3
velsab2018_4
2-5
4-5
5-5
8-2
14-2
18-2
30174489_2169580813114927_881097247_o
30173763_2169579036448438_30927310_o
30126290_2169592746447067_492636144_o
12-2
30176900_2169598496446492_385664156_o
30126097_2169615703111438_1910303767_o
30125501_2169597033113305_2106826289_o-1
30125432_2169598999779775_124859027_o
30122362_2169601243112884_1224855430_o

Литургии на Владиката Тимотеј во Австралија

160
0

Надлежниот администратор за Австралиско-сиднејската епархија на МПЦ-ОА, Владиката Тимотеј пред велигденските празници и за време на Велигден секојдневно служеше во различни цркви на МПЦ-ОА.

На Велика Сабота и за Благовец во црковната општина „Свети Никола“ во Кабрамата, Митрополитот Тимотеј во сослужение со протојереј-ставрофор Димче Ѓорѓиески, протојереите Наум Деспотовски и Александар Ивановски, јереј Игор Младеновски (старешина на храмот) и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски отслужи Света Василиева литургија.

Во оваа црковна општина Владиката Тимотеј служеше и во неделата на Велигден.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *