Почетна Вести Регион Лажна вест од Света Гора ги преплави социјалните мрежи
Лажна вест од Света Гора ги преплави социјалните мрежи

Лажна вест од Света Гора ги преплави социјалните мрежи

3.50K
1

Пред неколку дена илјадници верници од различни православни цркви добиле и споделуваа на социјалните мрежи некаво соопштение за „јавување на Пресвета Богородица на светогорските монаси (не е посочено од кој манастир) за време на сеноќното бдение против коронавирусот“. Според авторот на поасланието Мајката божја издала заповед таа вечер сите да се помазат кростообразно со елеј и да направат крст над своите врати.

Набргу откако веста почна вирално да се шири, демант стаса од Света Гора. Во него пишува дека христијаните треба да се водат само од официјалните соопштенија на Света Гора и дека такво чудотворно јавување на Пресвета Богородоца не се случило за време на тоа сеноќно бдение.

Од Зографскиот манастир исти така потврдуваа дека станува збор за лажна вест.

Коментар(1)

  1. Грчката православна цркава ја докажува својата антихристијанска намера,како е можно светец да биде заштитник на армија која по закон и устав е најголем потрошувач на економски средства за оружје кое единствено има цел за убивање на луѓе.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *