Почетна Вести Крадци ограбија манастир на Света Гора
Крадци ограбија манастир на Света Гора

Крадци ограбија манастир на Света Гора

318
0

Крадци од манастирот на Света Гора, однеле вредни црковни предмети кои биле поставени како украсни елементи на чудотворната икона на св. Ана.

Кражбата ја забележале монасите рано наутро на 1 октомври. Крадците отсекле дел од решетката на прозорецот од храмот и влегле внатре. Ограбувачите сепак не успеале да ги украдат сите вредни предмети зачувани во храмот.

Полицијата сè уште се обидува да ги пронајде крадците. За таа цел се проверуваат сите и посетители на пристаништата околу Света Гора

Ова не е прв грабеж. Во декември 2014 година, непознати крадци украле уникатнао старо кандило, кое датира пред 200 години.

/Добротољубие

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *