Почетна Вести Регион Коронавирусот влезе и во Синодот на БПЦ
Коронавирусот влезе и во Синодот на БПЦ

Коронавирусот влезе и во Синодот на БПЦ

541
0

Доростолскиот митрополит Амвросиј бил примен во болница. Направениот PCR-тест покажал, дека владиката е заразен со COVID-19. Заедно со него пизитовен на вирусот е и еден свештеник од епархијата. И двајцата клирици се на инфективното одееление.

Митрополит Амвросиј, има 78 години, има и други хронични заболувања. Засега состојбата не му е много тешка.

Тој е првиот висок клирик на БПЦ, заразен с COVID-19.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *