Почетна Вести Христијанство Коѕијас ја поздрави изјавата на Вартоломеј за протестот против Македонија
Коѕијас ја поздрави изјавата на Вартоломеј за протестот против Македонија

Коѕијас ја поздрави изјавата на Вартоломеј за протестот против Македонија

288
0

Шефот на грчката  дипломатија Никос Коѕијас го поздрави апелот на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј како мудар и одговорен потег на еден духовник.

-Јо поздравувам изјавата на Неговата Светост Цариградскиот патријарх Вартоломеј, кој со сериозност, одговорност и како што доликува на улогата на Црквата, повика на воздржаност трезвеност со цел да се одговори на критични прашања мирно и мудро “, се вели меѓу другото во писмото на министерот за надворешни работи  Коѕијас.

Денешниот протест во Атина е протест и против грчката влада.

Инаку Вартоломеј пред денешниот протест во Атина испрати апел кој на еден начин беше и порака до националистите во ГПЦ.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *