Почетна Вера Кочани со празнична литија го одбележа патронот на градот
39
38
37
36
35
34
33
32
31
30
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Кочани со празнична литија го одбележа патронот на градот

500
0

Со голема литија од Црквата „Св. Вмч. Георгиј“ до градскиот плоштад и со свечена литургија и вечерна богослужба, Кочани го одбележа патрониот празник и денот на Свети Апостол Петар, заштитник на градот.

На празничната литија со Иконата на Светите Апостоли Петар и Павле, присуствуваа голем број верници и претставници на локалната власт од Кочани.

Со петровденските чествувања чиноначалствуваше Митрополитот Брегалнички, г. Иларион и игуменот на Лесновскиот манастир, Архимандритот Дамаскин.

Пред светата литургија Митрополитот г. Иларион го произведе во чтец богословот и теолог Мартин Митев од Соколарци – кочанско.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *