Почетна Вести Свет Кинеските муслимани мораат да бидат верници на кинески начин
Кинеските муслимани мораат да бидат верници на кинески начин

Кинеските муслимани мораат да бидат верници на кинески начин

83
0

Кинеските муслимани мораат да бидат верници на кинески начин и да се чуваат од исмализација, порача директорот на Исламската заедница на Кина, Јанг Феминг.

Јанг истакнал дека исламот има долга историја во Кина, а во таа држава живеат околу 20 милиони муслимани, повеќето се во западниот дел на земјата, од Ујгури во провинцијата Синџијанг до народот Хуи, пренесе Ројтерс.

Кина во нападите последните години во западната провинција Сиџијанг откри исламски екстремисти. Кинескиот имиџ во муслиманскиот свет е значаен за Пекинг, кој има намера да инвестира милијарди долари во инфраструктурни објекти во рамки на иницијативата „Ремен и пат“.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *