Почетна Вести Свет Кинеската амбасада во Израел се извини што го спореди затворањето на границата со холокаустот
Кинеската амбасада во Израел се извини што го спореди затворањето на границата со холокаустот

Кинеската амбасада во Израел се извини што го спореди затворањето на границата со холокаустот

103
0

Вршителот на должност во кинеската амбасада во Израел, Даи Јуминг, се извини кога затворањето на израелските граници за кинеските граѓани поради коронавирусот го спореди со судбината на еврејските бегалци што многу земји одбиле да ги примат и заштитат за време на холокаустот.

Тој на прес-конференција изјави дека погрешните ограничувања, како и забраната за влез на кинеските граѓани, го потсетиле на старите денови во Втората светска војна, на холокаустот и најтемните денови во човечката историја, пренесува АП.

„Милиони Евреи беа убиени, а многумина беа одбиени кога побараа помош од други земји. Само неколку земји ги отворија своите врати, а меѓу нив беше и Кина“, рече Даи.

Малку подоцна кинеската амбасада издаде соопштение во кое објаснува дека намерата не е да се споредат најтемните денови на холокаустот со моментната состојба и напорите на израелската влада да ги заштити своите граѓани.

„Би сакале да се извиниме ако некој погрешно ја сфати нашата порака“, велат од амбасадата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *