Почетна Вести Свет Католичката црква во Минесота ќе плати 210 милиони отштета
Католичката црква во Минесота ќе плати 210 милиони отштета

Католичката црква во Минесота ќе плати 210 милиони отштета

65
0

Католичката надбискупија од Минеаполис соопшти дека ќе исплати 210 милиони долари отштета на 450 жртви на сексуално злоставување, што е втора по големина сума исплатена на жртвите на сексуално насилство извршено од страна на припадници на Римокатоличката црква во САД.

Адвокатот на жртвите Џеф Андресон изјави дека средствата од оштетата ќе бидат поделени соодветно на секоја од жртвите.

Најголемата отштета на жртви на сексуалното злоставување од страна свештеници на Католичката црква е исплатена во 2007 година, кога Надбискупијата на Лос Анџелес платила 600 милиони долари на 508 лица.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *