Почетна Вера Католичката црква в петок го одбележува својот патронат
Католичката црква в петок го одбележува својот патронат

Католичката црква в петок го одбележува својот патронат

555
0

katolicka crkva skopje 2Скопската катедрална Католичка црква „Пресвето Срце Исусово“ в петок на 3 јуни ќе го одбележи патронатот на Скопската бискупија и на катедралната црква.

За овој јубилеен настан на Католичката црква, гостин ќе биде воениот бискуп на вооружениет сили на Босна и Херцеговина, монсињор Томо Вукшиќ, пишува порталот „католици.мк“.

Бискупот Вукшиќ и Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх, Киро Стојанов в петок наутро ќе отслужат Света Миса, а попладне и свечена евхаристиска прослава и процесија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *