Почетна Вести Канонизацијата на Јоаникј Ракотински вест и во бугарската јавност
Канонизацијата на Јоаникј Ракотински вест и во бугарската јавност

Канонизацијата на Јоаникј Ракотински вест и во бугарската јавност

744
0

Бугарските медиуми ја пренесуваат веста за канонизацијата на Светиот Јоаникиј Ракотински, што денеска во Скопје ја изврши Македонската Православна Црква.

Интернет порталот „Двери.бг“, освен за техничките податоци околу чинот на канонизација, пишува и за почитта што Светиот Јоаникиј ја ужива во православниот свет.

-Јоаникиј како во Македонија, така и во Грција и на Света Гора има голема почит. Причината за почитта му се исцелувањата кои се случуваат по меговите молитво, а честица од моштите веќе се наоѓаат во грчкиот манастир во Верија. Тропарите во негова чест се напишани од големиот химнописец на Вселенската Патријаршија, отец Атанасиј Симонопетрит, кој ја подготви и неговата служба, пишува „Двери.бг

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *