Почетна Вера МПЦ-ОА Јове Стојчевски прв стигна до крстот во Битола
Јове Стојчевски прв стигна до крстот во Битола

Јове Стојчевски прв стигна до крстот во Битола

105
0

Дваесет и двегодишниот Јове Стојчевски денеска го фати крстот во црковниот двор на храмот „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола по повод христијанскиот празник Богојавление-Водици.

По светиот крст во базенот скокнаа 29 момчиња и една девојка, а најсреќен беше Стојчевски.

– Учествувам петти пат и конечно прв пат го фатив светиот крст. На сите им посакувам многу среќа и за многу години празникот, кусо изјави Стојчевски, кому митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор австралиско новозеландски г. Петар му подари крст од храмот „Св. Великомаченик Димитриј“ и примерок од Светото писмо.

/fokus

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *