Почетна Вести Христијанство Јован заминува на лекување во Москва
Јован заминува на лекување во Москва

Јован заминува на лекување во Москва

1.45K
0

Екс владиката на МПЦ-ОА, сега Архиепископо на ПОА, Јован Врнишковски заминува на лекување во Москва. Веста на фејсбук ја објавија претсавници на Српската православна црква посочувајќи дека станува збор за сериозни здравствени проблеми, со кои Јован се здобил во годините додека беше во затвор во Македонија.

Јован и неговиот ментор Иринеј Буловиќ

-Архиепископот Јован денес е сериозно болен, по психичките тортури кои ги прежувеа во континуитет 15 години. Доколку сте го гледале востоличувањето на Патријархот Порфириј во Соборната црква, можевте да видите дека архиепископот Јован отежнато се движеше, со помош на еден асистент. (потсетуваме дека тој моментално имаа 55 години, што значи дека се уште е релативно млад.) Поради општата состојба заминува во Москва на лекување, напиша на Фејсбук отец Сава од манастирот Дечани.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *