Почетна Вера Јоаникиј нов македонски светител
jo 1
jo 2
jo 3
jo 4
jo 5
jo 6
jo 7
jo 8
jo 9
jo 10

Јоаникиј нов македонски светител

1.08K
0

Архимандритот Јоаникиј од Ракотинци денеска во Соборниот храм „Св.Климент Охридски“ во Скопје беше прогласен за светител.

На литургија со која чиноначалствуваше архиепискотот Охридски и Македонски г.г. Стефан учествуваа сите Архиери од синод на МПЦ и свештенство од сите епархии на МПЦ.

Беше осветена и иконата на Јоаникиј Ракотински.

Одлуката на САС на МПЦ-ОА за впишување на Јоаникиј Ракотински во списокот на светиите ја прочита епископ хераклејски Климент.

Претходно, во осум часот од мостот „Гоце Делчев“ тргна свечена литија со моштите на преподобниот Јоаникиј Ракотински кои беа пренесени во соборниот храм.

/фото: Фактор.мк

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *