Почетна Вести Јеромонах Макариј: Вартоломеј сака да биде Папа, тоа нема да помине
Јеромонах Макариј: Вартоломеј сака да биде Папа, тоа нема да помине

Јеромонах Макариј: Вартоломеј сака да биде Папа, тоа нема да помине

420
0

Цариградската патријаршија се обидува да го наметне папството во православниот свет, демонстрирајќи диктаторски карактеристики во организацијата на Сеправославниот собор. Ова е предупредување на рускиот јеромонах Макариј, кој потенцира дека токму по непостоењето на „папството“ се разликува Православната црква од Римо-католичката“.

jeromonah makarij RPC-Папството е она што не разликува од католицизмот, тој принцип нема да помине во Православието. Ние не сакаме да се караме со Католиците, но не сакаме ниту да се поистоветуваме со нив. Сеправославниот собор е добра работа и никој не е против него, но тоа е споредна работа за Црквата. Цариградскиот Патријарх не сака заедничко православно сведочење. Ние поради тоа сме разочарани, но тоа не е некоја трагедија. Руската православна црква, како и другите помесни цркви, а и православните активисти во светот, како и досега имаат можност да му покажат на светот што е Православие и како се проповеда Божјото слово, изјавил Макариј за руските медиуми.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *