Почетна Вести Израелски хакери дојдоа до списокот со целите на Исламска држава
Израелски хакери дојдоа до списокот со целите на Исламска држава

Израелски хакери дојдоа до списокот со целите на Исламска држава

125
0

Израелска ИТ компанија хакираше заштитен канал, по кој терористичката организација Исламска држава ги разменува информациите, пренесува Танјуг.

vojskaВработени во израелската компанија за собирање информации во кибер просторот „Инсаитс“, специјализирана за барање податоци во т.н. „црна зона“, успеале под туѓи имиња да влезат во затворена група од 500 приврзаници на ИД, каде пронашле и насоки за нови терористички напади.

ИД, по правило, не дава конкретни насоки за изведување на терористички напади, наведува „Спутњик“ и прецизира дека наместо тоа, организацијата објавува соопштенија за нови напади од општ карактер, знаејќи дека има доволен број на оние кои ќе бидат подготвени да ги изведат.

Според информациите од израелската фирма, пред три месеци бил објавен список на посакувани цели, на кој се наоѓала и црква во Нормандија, која подоцна беше цел на напад.

Во затворената група на приврзаници на Исламска држава може да се влезе само со препорака на некој од членовите на групата.

„Спутњик“ наведува дека неодамна бил објавен нов список со цели со конкретни координати, а во него се наоѓале аеродроми кои американската војска ги користи за бомбардирање на цели на ИД на Блискиот исток.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *