Почетна Вести Свет Изгоре црква во Австралија
Изгоре црква во Австралија

Изгоре црква во Австралија

179
0

Црквата на ГПЦ, Свети Пантелејмон во Северен Гленелг Австралија целосно изгорела во пожар, кој ја зафатил црквата завчера во 11 часот по локално време.

Според информациите на тамошните медиуми внатрешноста на црквата целосно е уништена, а штетата се проценува на околу 100.000 долари. Единствената икона која била спасена е онаа на Свети Пантелејмон, која за време на пожарот била надвор од црквата.

Според изјавите на очевидци, пожарот настанал по завршувањето на литургијата. Како причина за пожарот се споменува електричната инсталација.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *