Почетна Вести Исламската држава ја презеде одговорноста на масакрот во Ница
Исламската држава ја презеде одговорноста на масакрот во Ница

Исламската држава ја презеде одговорноста на масакрот во Ница

39
0

Исламската држава презеде одговорност за нападот во Ница, при што загинаа 84 луѓе, а над 200 се повредени.

i nicaПретходно, француската полиција соопшти дека утрово во Ница се уапсени три лица под сомнение дека биле поврзани со напаѓачот.

Полицијата се обидува да разјасни дали 31-годишниот Мохамед Булел од Тунис, сам дејствувал или имал соучесници и дали неговите мотиви се поврзани со радикалниот ислам.

Вчера е приведена и неговата поранешна сопруга.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *