Почетна Вести Исламисти уапсени кај манастирот „Високи Дечани“
Исламисти уапсени кај манастирот „Високи Дечани“

Исламисти уапсени кај манастирот „Високи Дечани“

237
0

Четворица вооружани исламисти биле уапсени од припадниците на Косовската полиција и КФОР пред главната порта на манастирот „Високи Дечеани“. Инцидентот се случил на 30 јануари околу 21 часот.

Според инормациите што ги објавуваат српските медиуми, групата дошла со бел голф, а при претсресот од косовската полиција биле пронајдени калашникови и исламска литература.

Според изгледот и облеката, двајца од уапсените припаѓале на радикални вахабистички групи. Монасите од манастирот изјавиле дека сепак, поради присиствоито на КФОР, тие се чувствуваат безбедно и дека ова е изолиран случај.

Инцидент во овој манастир се случи и во окотомври во 2014, кога на портите на манастирот беша изпишани графити со исламската држава.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *