Почетна Вести Ислам и Ватикан: Муслиманите сакаат џамии во Рим
Ислам и Ватикан: Муслиманите сакаат џамии во Рим

Ислам и Ватикан: Муслиманите сакаат џамии во Рим

112
0

По протестите на локалната муслиманска заедница, полицијата во Рим продолжува да ги затвора така наречените „гаражни џамии” во градот и сега муслиманите се закануваат дека ќе се молат на Алах пред катедралата „Св. Петар”.

Muslims hold Friday prayers in front of the Colosseum in RomeМинатата недела властите затворија уште една импровизирана џамија во Рим, поради тоа што не е согласно градежните стандарди.

Во одговор муслиманите во градот се закануваат дека ќе се молат во Ватикан – нешто што италијанските медиуми го дефинираат како „уцена”.

„Тука се молат 300 лица. Каде ќе одиме, ако ни затворат?”-изјави локален муслиман.

Проблемот треба да се реши на социјално и политичко ниво, сметаат тие.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *