Почетна Вести ИСИС презеде одговорност за масакрот во Истанбул
ИСИС презеде одговорност за масакрот во Истанбул

ИСИС презеде одговорност за масакрот во Истанбул

110
0

Триесет и нешто часа подоцна, ИСИС ја презема одговорноста за масакрот во Истанбул, нарекувајќи го авторот на крвопролевањето „војник херој на Калифатот“, напаѓајќи ја Турција, наречена „слуга на крстоносците“.

turТурските безбедности сили трагаат по авторот, по потекло од централна Азија, најверојатно Киргистан или Узбекистан.

Денеска се уапсени и 8 лица, осомничени за вмешаност во масакрот. Според турските медиуми, авторот на масакрот е дел од истата исламска ќелија која во јуни лани го погоди аеродоромот Ататурк, предизвикувајќи 47 мртви.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *