Почетна Вести ИСИЛ во Мосул уништиле 104 џамии
ИСИЛ во Мосул уништиле 104 џамии

ИСИЛ во Мосул уништиле 104 џамии

131
0

Од 2014 година, кога во ирачки Мосул влегоа борците на Исламската држава, биле уништени 104 џамии.

Islamic State-Destroying HeritageДиректорот на фондацијата на Сунити во Мосул, Ебу Бекир Кенан за Анадолија изјавил дека припадниците на ИСИЛ целосно срушиле 37 џамии од историско значење за тој град.

Според неговите зборови, рушењето на овие верски објекти е голема загуба за долгогодишната историја на овој ирачки град. Освен џамии, уништени е и неколку мавзолеи, надгробни споменици, кои исто така биле цел на нападите на ИСИЛ.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *