Почетна Вести Европа Иларион: Нарушено е единството на Црквата – ќе следи одговор од Руската Црква
Иларион: Нарушено е единството на Црквата – ќе следи одговор од Руската Црква

Иларион: Нарушено е единството на Црквата – ќе следи одговор од Руската Црква

467
0

Шефот на одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија, митрополитот Иларион ја нарече неканонски чин одлуката на Вселенската Патријаршија за признавање на автокефалност во Украина.

-Одлуката беше предвидлива. Нарушено е меѓуправославно единство, документирана е инвазијата на Цариградската Патријаршија во канонските граници на Руската Црква, изјави Митрополитот за новинарите.

Според него, одговорот на Московската Патријаршија ќе дојде по седницата на Светиот Синод, кој ќе се одржи на 15 октомври во Минск.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *