Почетна Вера МПЦ-ОА Иларион доби архиерејска митра за 10 години Владика
Иларион доби архиерејска митра за 10 години Владика

Иларион доби архиерејска митра за 10 години Владика

541
0

Брегалничкиот митрополит г. Иларион за десетгодишнината од востоличувањето на тронот на Епархијата од Архиепископот г.г. Стефан и Синодот на МПЦ на подарок добил архиерејска митра.  Митрополитот г. Тимотеј на Митрополитот г. Иларион му подарил панагија.

Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф му подарил архиерејско стапче. Високопреподобниот архимандрит Партениј од името на братството и сестинството при Бигорскиот манастир Му подари панагија.

Подароци од типот на одежди, жезол и архиерејски одличија, Митрополитот иларион добил и од останатите гости од општините кои се наоѓаат во неговата Епархија.

На Светата Архиерејска Литиргија на која беше одбележан јубилејот присуствуваа и  Олег Шчербак амбасадор на Р. Русија во Македонија, Претседателката на верските зедници во РМ Валентина Божиновска, поранешни пратеници во Собранието на РМ, Градоначалниците од Источна Македонија.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *