Почетна Вести Регион Хрватска за велигденските празници посетена од речиси 75.000 туристи
Хрватска за велигденските празници посетена од речиси 75.000 туристи

Хрватска за велигденските празници посетена од речиси 75.000 туристи

20
0

Хрватска за Велигден, без вчерашниот ден, ја посетиле 74.243 туристи, кои оствариле 229.828 ноќевања. Тие нецелосни податоци веќе се подобри од 2016 година кога Велигден исто така беше порано, изјави министерот за туризам на Хрватска Гари Капели за Хрватско радио.

Тој смета дека пред сезоната ќе биде со раст од пет до седум отсто, а по сезоната со уште поголем раст.

– Во главната сезона секогаш е истиот проблем – недоволен број хотелски капацитети, вели Капели.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *