Почетна Вести Хрватска целосно ја поништи пресудата за Степинац
Хрватска целосно ја поништи пресудата за Степинац

Хрватска целосно ја поништи пресудата за Степинац

158
0

Хрватските судски власти во петокот целосно ја поништија пресудата за поранешниот надбискуп Алојсе Степинац, кој комунистичките власти во 1946 година го осудиле на 16 години затвор поради неговите соработнички дела со фашистите.

stepina 2Ревизија на пресудата барал внукот на Степинац, Борис Степинац.

За хрватскиот надбискуп од Втората Светска Војна се води жестока „војна“ меѓу Хрватска и Србија. Иницијативата на Хрватска за негово прогласување за Светец ја оспори Српската православна црква. Ватикан формира мешовита комисија која треба да ги испита историските факти за животот на Степинац.

/РЕЛИГИЈА.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *