Почетна Вести Свет Хамнеи: САД сакаат судир помеѓу Иран и Саудиска Арабија
Хамнеи: САД сакаат судир помеѓу Иран и Саудиска Арабија

Хамнеи: САД сакаат судир помеѓу Иран и Саудиска Арабија

76
0

Врховниот ирански верски лидер, ајатолах Али Хамнеи денеска изјави дека САД сакаат да предизвикаат регионална криза односно судир помеѓу Саудиска Арабија и Иран.

Тој ги повика САД да го напуштат Блиски Исток, наведувајќи оти „секоја сила која ќе го предизвика Иран ќе биде поразена“.

– Еден од начините да се провоцира Иран е да се користат неискусни лидери во регионот. Тие се обидуваат да испровоцираат судир помеѓу Иран и Саудиска Арабија, муслимани да се борат против муслимани, изјави Хамнеи.

Реакцијата на Хамнеи уследи по вчерашната изјава на американскиот државен секретар Мајк Помпео дека Иран е дестабилизирачки фактор на Блискиот Исток.

– Иран го дестабилизира целиот овој реон. Таа земја поддржува милиции и терористички групи. Ги снабдува со оружје бунтовниците Хути во Јемен. И го поддржува убиствениот режим на сирискиот претседател Башар ал Асад, наведе Помпео.

Тридневната турнеја на Помпео во Саудиска Арабија, Израел и Јордан е со цел да се запознаат сојузниците со американската политика кон Иран.

Аналитичарите оценуваат дека Помпео е поостар кон иранската Влада од неговиот претходник Рекс Тилерсон, кој сакаше САД да не се повлчекуваат од нуклеарниот договор со Иран.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *