Почетна Вести Свет Гутереш со апел до верските лидери да учествуват во борбата против коронавирусот
Гутереш со апел до верските лидери да учествуват во борбата против коронавирусот

Гутереш со апел до верските лидери да учествуват во борбата против коронавирусот

74
0

– Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска апелираше до верските водачи од сите вери да работат за мир низ целиот свет и да се фокусираат на заедничка битка против коронавирусот.

Христијаните го слават Велигден, Евреите го одбележуваат Пасха, а муслиманите наскоро ќе го започнат светиот месец Рамазан.

Гутереш изјави дека треба да се остави посебна мисла за „херојските здравствени работници од првите редови што се борат со овој вирус – и за сите оние што работат да ги одржуваат нашите градови”, рече Гутереш.

Ова е исто така време да се потсетиме на „најранливите од ранливите страни низ светот”: луѓе во воени зони, бегалски кампови, сиромашни квартови и други области кои се најмалку опремени за борба против вирусот”.

„И, да ја обновиме нашата верба едни во други и да извлечеме сила од доброто што се собира во проблематичните времиња, бидејќи заедниците на различни вери и традиции се обединуваат да се грижат еден за друг”, додаде тој.

„Заедно, можеме и ќе го победиме овој вирус – со соработка, солидарност и верба во нашата заедничка хуманост”.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *