Почетна Репортажа Видео Градот на цркви и џамии денес е град на духови

Градот на цркви и џамии денес е град на духови

1.01K
0

Овие видео снимки на британската „Ченал4 њус“, снимени од дрон, ги покажуваат катастрофалните последици од воениет судири во Сирија.

Некогашниот трет по големина град во Сирија, Хомс и административен центар на истоимената област, денес личи на град на духови.

Според статистичките податоци од 2009 во Хомс имало 1.250.650 жители. Денеска речиси и да нема никој. Но, овие фотографии покажуваат дека во овј град, кој и да го освои, дали владеачката сириска армија, бунтовничлката опозиција, или пак Исламската држава, уште долги години нема да има ништо, освен мрачни спомени од војната. Во Декември 2015 од него се повлекоа бунтовниците и практично тој е под контрола на Сириската армија.

Во Хомс, практично и почнаа најголемите демонстрации против власта на Башар Ал Асад. Во овој град, доминантно населени до 2011 година беа сунитските муслимани. Но, овој центар беше и еден мултирелигиски град. Во него, како малцинство живееја и сириски и грчки православни верници.

Во градот имаше голем број на христијански цркви и муслимански џамии.

Хомс, за прв пат се споменува во 2300 пред новата ера. Во римско време се нарекувал Емеса, а во библијата како Кадеш.

Христијанството е доминантна религија од III до VII век. Потоа го освојуваат Арапите.

Непосредно до Хомс се наоѓа и познатиот Замок од крстоносните војни од средниот век. Во градот е и гробот на познатиот исламски војсководец и следбеник на Мухамед, Халид Ибан Валид.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *