Почетна Вести Христијанство Градоначалникот на Охрид во посета на Бигорски и на средба со отец Партениј
Градоначалникот на Охрид во посета на Бигорски и на средба со отец Партениј

Градоначалникот на Охрид во посета на Бигорски и на средба со отец Партениј

272
0

Новоизбраниот градоначалник на Огрид, Кирил Пецаков бил на средба со Епископот г.Партениј, во Бигорскиот манастир.

Посетата била на денот кога Православната црква го празнува споменот Свети Јаков Брат Божји и спроти навечерието на Митровденската задушница.

-Господин Пецаков, кој и претходно беше одржувал пријателски контакт со нашиот Манастир, беше пречекан во духот на манастирското гостољубие и оствари средба со нашиот Старец и Игумен. Овој млад, образован и перспективен градоначалник ја искажа својата поддршка за човекољубивата дејност на нашиот Манастир, истакнувајќи ги заложбите на нашиот Старец за подобро и похумано општество. Му посакуваме добра и богоугодна служба, за слава Божја и во полза на сите граѓани на општина Охрид, велат од Бигорски.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *