Почетна Вести Голема црква ќе се гради во Железара

Голема црква ќе се гради во Железара

715
0

Во скопската населба, Железара ќе се гради грандиозен храм на Македонската православна црква, посветен на Сретението Господово.

Камен-темелникот го осветеи на 15 февруари, Архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан на денот кога Црквата го чествува денот на сретението господово. Изгледот ќе биде во руски стил.

На почетокот на изградбата ан црквата присуствуваа премиерот на Емил Димитриев, министерот за финансии Зоран Ставревски, градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски, како и повеќемина членови на Парламентот и личности од јавниот живот во држава.

Ова ќе биде прва црква во оваа населба, а воедно и во населбата Автокоманда, каде има само една црква, „Свети Архангел Михаил“, во која претходно Поглаварот на МПЦ, отслужил литургија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *