Почетна Вести Христијанство Голема чест за МПЦ и Македонија: Архимандритот Партениј ја доби наградата „Eвропски граѓанин“

Голема чест за МПЦ и Македонија: Архимандритот Партениј ја доби наградата „Eвропски граѓанин“

956
0

Архимандритот Партениј од манастирот Свети Јован Бигорски е одликува со престижната награда „Европски граѓанин“ што ја доделува Европскиот парламент и со тоа стана првиот православен монах, кој ја добива оваа награда, што претставува особена чест за Македонската Православна Црква.

Главната церемонија за доделување на наградата е следната недела во Брисел, а денеска му беше врачено признанието на свечена церемонија во Народното Собрание на Република Бугарија, а на неа присуствуваа претседателот на собранието Цвета Карајанчева, европратеникот Андреј Ковачев,како и претседателот на ЛП Горан Милески, други политичари, пратеници и општественици.

Отец Партениј наградата ја добива за поддршката на договорот за добрососедство, а денеска и ги повика политичарите да продолжат да работат на продолабочување на соработката и на подобро инфраструктурно поврзување меѓу двете држави.

Во продолжение целото обраќање на отец Партениј.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *