Почетна Вера МПЦ-ОА Голем Собор за Соборот на сите македонски светители во Гевгелија
mpc 1
mpc 2
mpc 3
mpc 4
mpc 5
mpc 6
mpc 7
mpc 8
mpc 9
mpc 10
mpc 11
mpc 12
mpc 13
mpc 14
mpc 15
mpc 16
mpc 17
mpc 18
mpc 19
mpc 20

Голем Собор за Соборот на сите македонски светители во Гевгелија

466
0

Македонската православна црква го одбележа денот кога се чествува Соборот на сите македонски светители. Литургијата беше во црквата “Св. Кирил и Методиј” во Гевгелија.

Во организација на Повардарската епархија на МПЦ-ОА беше организиран и традиционалниот “Семакедонски црковно-народен собор”.

Со Архиерејската литургија чиноначалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а му сослужуваат владиците Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, Епископот Стобиски г. Јаков, заедно со бројно свештенство и монаштво на МПЦ-ОА.

На Соборот, Поглаварот Стефан, упати апел за духовно и национално обединување на македонскиот народ.

Традиционално, на светата Литургија присуствуваа верници од цела Македонија и дијаспората, а меѓу присутните беа и градоначалниците на Општина Гевгелија, Андон Сарамандов, на Општина Велес, Марко Колев и на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *