Почетна Вера МПЦ-ОА Гоце Атанасовски го извади крстот од осветените води на Каменичка Река
Гоце Атанасовски го извади крстот од осветените води на Каменичка Река

Гоце Атанасовски го извади крстот од осветените води на Каменичка Река

77
0

Помеѓу дваесетината момчиња кои денес во чест на Водици скокнаа по светиот Крст во водите на Каменичка Река во Македонска Каменица најсреќен и највешт беше Гоце Атанасовски. Од страна на локалните власти среќниот фаќач на крстот доби и соодветни подароци.

 -Осветувањето на водите на Каменичка Река по повод Богојавление- Водици го следеа повеќе од илјада верници. На сите граѓани има посакуваме добро здравје среќа и успех да ги прати во Новата година.  На највештиот кој денес го извади чесниот крст од водите на Каменичка река му доделивме златник и пригодни подароци, информираа од општина М.Каменица.

По повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, во црквата „Успение на пресвета Богородица“ се одржа богојавленска литургија на која присуствуваа голем број православни верници од општина Македонска Каменица.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *