Почетна Вести Германскиот вицеканцелар бара забрана за исламистички џамии
Германскиот вицеканцелар бара забрана за исламистички џамии

Германскиот вицеканцелар бара забрана за исламистички џамии

33
0

Нецел месец по нападот во Берлин за кој одговорноста ја презеде Исламската држава лидерот на германските социјалдемократи и вицеканцелар  Зигмар Габриел бара поостри мерки против исламистичките трендови во Германија.

germanija-viceВо интервју за весникот „Шпигел“ Габриел вели дека „мора да бидат забранети салафистичките џамии, да бидат разбиени радикалните групи а нивните проповедници да бидат протерани што е можно побрзо“.

„Тие што се потикннуваат насилство не можат да ја уживаат гарантираната религиозна слобода. Имам нула толеранција во битката против радикалниот исламизам“, вели Габриел , пренесуваат од Берлин.

Според Габриел Германија ќе ја покаже својата сериозност ако во битката против исламизот и тероризмот биде вклучена и битката за културните вредности. Во таа битка  треба да се засили кохезијата во општеството и да се обезбеди дека „урбаните средини не се занемарени, селата не се распаѓаат и луѓето не стануваат се порадикални“, вели вицеканцеларот и министер за економија во германската сојузна влада.

Во интервјуто Габриел открива информација која што јасно поажува дека исламскиот радикализам не е проблем кој произлегува само од муслиманката заедница во Германија туку дека тој се вкоренува и во традиционалните германски семејства. Половина од следбениците на „Исламската држава“ кои што заминале да се борат во Сирија се Германци, често пати од семејства со двајца родители Германци, открива Габриел.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *