Почетна Галерија ГАЛЕРИЈА: Игуменот Гаврил меѓу своите собраќа монаси во струмичко

ГАЛЕРИЈА: Игуменот Гаврил меѓу своите собраќа монаси во струмичко

813
0

Архимандритот Гаврил, кој веќе две недели е во Македонија, викендов служел во Струмичката епархија на Митрополитот Наум.

Во Саботата, на 6 февруари, кога се слави споменот на преподобна Ксенија, отец Гаврил богослужел заедно со браќата од манастирот посветен на „Св. 40 Севастиски маченици“, с. Банско.

По богослужбата, ја посетиле старата епископална црква на св. 40 Севастојски маченици.

Следниот ден, во неделата, на 7.февруари, кога се слави споменот на Свети Григориј Богослов, Игуменот  Гаврил служел заедно со браќата од манастирот посветен на „Светите Антониј и Георгиј, с. Ново Село.“

Игуменот Гаврил, пред да замине во Австралија беше дел од монашкото братство на манастирите во Струмичката митрополија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *