Почетна Галерија ГАЛЕРИЈА: Дедо Тимотеј – 40 години владика
timotej jubilej
timotej jubilej 1
timotej jubilej 2
timotej jubilej 3
timotej jubilej 4
timotej jubilej 5
timotej jubilej 6
timotej jubilej 7
timotej jubilej 8
timotej jubilej 9
timotej jubilej 10
timotej jubilej 11
timotej jubilej 12
timotej jubilej 13
timotej jubilej 14
timotej jubilej 15
timotej jubilej 16
timotej jubilej 17
timotej jubilej 18
timotej jubilej 19
timotej jubilej 20
timotej jubilej 21
timotej jubilej 22
timotej jubilej 23

ГАЛЕРИЈА: Дедо Тимотеј – 40 години владика

147
0

Викендов во Охрид, МПЦ – ОА одбележа еден значаен јубилеј, 40 години архиерејска служба и 70 години од раѓањето на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј.

Овој Јубилеј само официјално го потврди она што ние многу години наназад секојдневно го препознаваме и го посведочуваме во ликот на нашиот духовен водач Митрополитот Тимотеј, а тоа е неговото неуморно духовно и материјално надградување на нашата света Црква, епископската мудрост, несебичната пожртвуваност, љубов, трпение кон сите нас и, секако, тој жив апостолски залог, велат од Дебарско-кичевската епархија.

На одбележувањето беше и министерто за внатрешни работи, Оливер Спасовски, претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници, Дарјан Сотировски.

Погледнете ја фотогалеријата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *