Почетна Коментар ФОТО ВЕСТ: Архиерејски наменски поздрав
ФОТО ВЕСТ: Архиерејски наменски поздрав

ФОТО ВЕСТ: Архиерејски наменски поздрав

793
3

Четворица архиереи на МПЦ, владиците Наум, Пимен, Јосиф Тетовски и Јосиф Кумановски биле на средба со Претседателот на македонските заедници од Австралија, Игор Аврамовски Александров.

Четворицата Архиереи и Александров средбата ја документирале со фотографија, што пак потоа ја поставија на социјалната мрежа Фејсбук. Ако се суди според „чекингот“  на Фејсбук – Охрид и амбиентот, тогаш средбата била најверојатно во некој од охридските хотели.

slika-naumФотографијата е направена синоќа, пред денешната утринска литургија на која учествуваа сите Архиереи на МПЦ, освен Американско-канадскиот Митрополит г. Методиј, кој е не е во Македонија.

Според коментарот, фотографијата е наменска и има порака, но нема конкретни детали. Од коментарот (Поздрав до Otec Gavril Otec Gavril II, од г. Јосиф, г. Јосиф, г. Пимен и г. Наум. За спокојна Неделна служба) е јасно дека едната порака е со поддршка кон Архимандритот Гаврил, за кого Владиката г. Петар покрена постапка за расчинување. Другата порака е веројатно до Владиката г. Петар.

Коментар(3)

  1. POZZ DO SITE VAS NA SLIKATA – PRETHODNO VI NAPISAV EDNA GOLEMA MOLBA ZA KOJA AKO NE PREVZEMETE NISTO KE SNOSITE GOLEMI POSLEDICI ZA KOI KE BIDETE ODGOVORNI = VIE I SAMO VIE – VELIKODOSTOJNICITE NA MPC – OHRIDSKA ARHIEPISKOPIJA =
    SO BOZJI POZZ DO SIOTE VAS A POSEBNO DO IGOR

  2. А каква е Црковната Пракса во ваков случај кога цел синод не може да му се спротистави на еден Владика?

    Судење од 12 Епископи и расчинување!

  3. Не верувам дека некој некого има намера да расчинува, барем кога се овие владици во прашање.

Напиши одговор на мартин Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *