Почетна Вести Филмот „Монах и демон“ победник на Православниот филмски фестивал во Киев
Филмот „Монах и демон“ победник на Православниот филмски фестивал во Киев

Филмот „Монах и демон“ победник на Православниот филмски фестивал во Киев

414
0

Гран-при наградата на 14 – от филмски православен фестивал којшто се одржува во Киев, ја доби рускиот режисер Николај Достал за филмот „Монах и демон“.

monah-i-bes-filmФилмот е приказна за еден монах од машки манастир (Иван Семенович Шапошников), кој станува објект на работата на ѓаволот, кој го искушува Иван за да го одвои од избраниот пат да Му служи на Бога. Но колку што се поголеми искушенијата, толку поголеми се и духовните сили на монахот.

На овој филмски фестивал годинава учество зедоа 56 анимирани, документарни и уметнички филмови од Украина, Русија, Белорусија, Грузија и Полска.

Оваа година мото на фестивалот станаа зборовите од Соборното Послание на Св. Ап. Јаков „Верата без дела е мртва“.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *