Почетна Вести Христијанство Филипче: Верските лидери да не повикуваат на собири во храмовите
Филипче: Верските лидери да не повикуваат на собири во храмовите

Филипче: Верските лидери да не повикуваат на собири во храмовите

251
0

Министерот за здравство, Венко Филипче, во своето вечерашно гостување во емисијата „200“ на Алсат, изрази верување дека во пресрет на престојните верски празници, лидерите на МПЦ и на ИВЗ нема да ги повикуваат верниците на масовно собирање во храмовите, со што би придонесле за спречување на ширењето на инфекцијата.

„Ние разговаравме дека во следниот период, во пресрет на сите празници ќе организираме еден заеднички состанок на сите чинители во владата и во верските заедници за да укажеме на важноста и на сериозноста на ситуацијата оти е битен и нивниот апел. Ако нема повици за собири нема да има ниту собири“, рече министерот Филипче.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *