Почетна Вести Фестивал по источно црковно пеење во Струмица
Фестивал по источно црковно пеење во Струмица

Фестивал по источно црковно пеење во Струмица

287
0

Неколку хорови од Македонија вчера учествувале на шестиот Фестивал на источно црковно пеење што се одржува во Стримичката епархија.

festival 2Во манастирот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица каде се одржал фестивалот настапиле: женскиот хор „Менада“ од Тетово, женскиот хор „Света Макрина“ од Битола, машкиот хор „Свети Ахил Преспански“ од Ресен, машкиот хор „Свети Роман Слаткопевец“ и женскиот хор „Свети Теофил Струмички“ од Струмица.

festival 1Фестивалот се одржува со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум, a во соработка со НУЦК „Антон Панов“ – Струмица.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *