Почетна Вести Свет Евреи во Тексас им ја отстапија синагогата на муслиманите откако изгоре градската џамија
Евреи во Тексас им ја отстапија синагогата на муслиманите откако изгоре градската џамија

Евреи во Тексас им ја отстапија синагогата на муслиманите откако изгоре градската џамија

63
0

Евреите во еден мал град во Тексас им ги дале на муслиманските верници клучевите од својата синагога откако единствената џамија во градот била уништен во пожар.

dzamija teksat1Викторииниот исламски центар изгоре во саботата, а претходно бил ограбен -причината ја истражуваат федералните власти.

Но муслиманско население на градот нема да остане без место за молење додека нивната зграда се реконструира, благодарение на нивните еврејски соседи.

Еден од основачите на џамијата, Шахид Хашми, рече: „Членови на еврејската заедница влегоа кај мене дома и ми дадоа клуч од синагогата.“

Центарот бил изграден во 2000 година.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *