Почетна Вести Свет Ердоган: „Муслиманите никогаш нема да ги наведнат главите”
Ердоган: „Муслиманите никогаш нема да ги наведнат главите”

Ердоган: „Муслиманите никогаш нема да ги наведнат главите”

147
0

Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган порача дека муслиманите никогаш нема да ги наведнат главите и никогаш нема да се спуштат на ниво на тиранин, јавува Anadolu Agency (AA).

„Муслиманите никогаш нема да ги наведнат главите и никогаш нема да се спуштат на ниво на тиранин”, рече Ердоган во врска со терористичкиот напад во Нов Зеланд потсетувајќи дека терористот кој убил 49 муслимани во две џамии претхдно објавил манифест во кој на мета била и Турција и нејзиниот претседател.

Турскиот претседател го критикуваше и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

„Нетанјаху е тиранин, а Израел терористичка држава”, рече Ердоган и потсети дека Израел под окупација ја држи палестинската земја.

/A.A

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *