Почетна Вести Европа Епископ на Украинската автокефална црква служеше на Света Гора
s g 1
s g 2
s g 3
s g 4

Епископ на Украинската автокефална црква служеше на Света Гора

268
1

Со благослов на архиепископот Епифаниј Думенко, а на покана од Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, епископот на Одеса и Балтикот од Православната Црква на Украина, г. Павле Јуристи, ја посети Света Гора и на 8 февруари 2019 год. чиноначалствуваше со Светата Литургија во светогорскиот манастир Пантократор, откако претходната ноќ, браќата на манастирот и претставници на ПЦУ отслужија заедничка вечерна богослужба.

Инаку ова е прва официјална посета на Света Гора и прва отслужена вечерна богослужба и Литургија на претставник од Православната Црква во Украина во некој светогорски манастир.

Коментар(1)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *