Почетна Вести Екуменски средби на три христијански цркви во Скопје
Екуменски средби на три христијански цркви во Скопје

Екуменски средби на три христијански цркви во Скопје

1.80K
8

Претставници на три христијански цркви, на Македонската православна црклва-ОА, на Римокатоличката црква во Скопје и на Евангелско-методистичката црква, организирале екуменски средби минатата недела во Скопје.

Средбите биле во рамки на светската молитвена осмина за единство на христијаните. Темата на молитвените средби била „Љубовта Христова нè гони кон помирување “
Првата  молитвена средба била во катедралниот храм на католичката црквата, „Пресвето Срце Исусово“ на 22 јануари 20016 година.

Потоа на 23 јануари молитвена средба била во Евангелско – методистичката црква, а последната во храмот „Св. Пророк Илија“ на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ – ОА).

Од овие молитвени екуменски средби нема повеќе детали за што и како било разговарано.

Коментар(8)

 1. Пa кaкo не ви е срaм, зa кaквo Прaвoслaвие пoтoa ќе збoрувaте.

  Зaбoрaвaте нa Пoслaниетo нa Апостолот Павле до Римјаните кoј ни го кажува следново: „Ве молам, браќа, пазете се од оние, кои предизвикуваат расцепи и соблазни против учењето, кое сте го научиле, и клонете се од нив! Зашто таквите не Му служат на нашиот Господ Исус Христос, туку на стомакот свој, и со слатки и ласкави зборови ги измамуваат срцата на простодушните“ (Рим. 16:17-18).

 2. Е , мили мои браќа и сестри ова ти е ЕКУМЕНИЗАМ (ЕРЕС НАД ЕРЕСИТЕ) како шо пушуваше Блажениот и Свет Старец ЈУСТИН ПОПОВИЧ …. А Христовите Апостоли ни оставија правила и одредби за како ние да се понашаме кон ЕРЕТИЦИ едно од нив вели вака …. ( кој со еретик се моли да биде одлачен ( се мисли на црквата) а ако е клирик да биде расчинат, итн…… оваа случка е страшна и погибелна !!!! И сакат доста внимание

 3. Додаток шо точно ни кажуваат и Светите Отци на нашата Православна(Правоверна) Црква…

  Свети Марко Ефески: „И шта треба много говорити? Сви Учитељи Цркве, сви Сабори и сва Божанска Писма саветују нас да бежимо од другачије мислећих (јеретика) и да избегавамо општење са њима“.

  “Одсекли смо Латине од нас ни због каквог другог разлога, но зато што су не само шизматици него су, такође, и јеретици. Због тога је потпуно неправилно ујединити се са њима.“

  Преподобни Никодим Светогорац: „То да су Латини јеретици, не тражи неке посебне доказе… и ми се од њих одвраћамо као од јеретика, налик на аријанце, савелијанце или духоборце македонијане.“

  Преподобни Пајсије Величковски: „Латини нису хришћани… Латинство је пало у бездан јереси и заблуда… Оно лежи у том бездану без било какве наде на устајање.“

  Преподобни Максим Грк (16.в.): „У својим делима ја разобличавам сваку латинску јерес и сваку хулу јудејску и многобожачку“;
  „Притом, једино желим и савјетујем, јеретицима као јеретицима не треба помагати на подршку њиховог безумног вјеровања, него ту треба бити оштар и непомирљив.Јер ја не називам љубављу, него човјекомржњом и отпадањем од Божанске љубави кад неко потпомаже јеретичку заблуду, на већу пропаст оних људи који се држе те заблуде.“
  Овај техт е преземен од http://srbinaokup.info/?p=75734
  А да до дадам и кас нешо на ова Светиот Козма Етолски рекол и тоа дека латините тоест Папата е виновен за се тој е АНТИХРИСТ ….

  1. Nie sme ortodoksni hristijani. i nashite domovi gi braneme od evangelisti propovednici. Da ne podsetat i da se podsetat nashite sveshteni lica po shto se razlikuvame od vernicite katolici i evangelisti! Da ne ne predavaat kako nashata vlast /

   Nie sme ortodoksni hristijani.Koi se ovie sveshteni lica? Crkovnite velikodostojnici da gi ischistat svoite redovi kako shto nie ortodoksnite vernici ne im dozvoluvame na evangelisti propovednici koi idat od vrata do vrata.

 4. Kako tka mozete da kazete deka se sretnale ekumenisti, a vsusnost se sretnale vo Skopje (tie se non stop tuka) Makedonci katolici, za koi se znae i vo Katolickata crkva deka za pari postanale katolici,a isto taka i evangelistite toa go storile vo Makedonija . Nad tie makedonci so prezir gledaat i vo katolockata crkva i vo evangelistickata, a pak za pravoslavnite se znae–raskolnici vo pravoslavniot svet. Nemojte takvi lazni bombasti naslovi, sekoj ke vi se smee na vasata neprofesionalnost i na vaseto nadrinovonarstvo. .Voostanatoto , proverete sto znaci taa fikcija, utopija ekumenizam

 5. МПЦ ни должи известување и објаснување што се случува?

 6. Кристално јасно е зошто ви пречи с`е што е екуменско – Екуменски патријарх, Православна екумена чиј дел никако да станете, екуменски дијалог. Особено јасно е кога ќе цитирате сајтови со назив Срби на окуп :)))

  Жално, навистина жално е да плукате по нешто што очигледно не го разбирате. Зарем ерес над ересите се бројните македонски студенти и свештеници што со Папина стипендија студираат на Папските универзитети во Рим? Зарем еретици ви се сите владици што завршиле магистерски или докторски студии во „еретичниот“ Рим? Значи треба прво с`е да расчините, а потоа да изберете нови владици и свештеници што нема да бидат еретични? Зашто нели еднаш еретик секогаш еретик. Зарем кривоверни ви се свештениците на МПЦ што служат православни служби по католички цркви низ цела Европа???

  Овие екуменски средби или Молитвени осмини за единство за христијаните се одржуваат секоја година и се јавни. Зарем дури сега дознавте за нив, па толку негативно ги коментирате? Зошто не се обратите кај вашите свештенослужители за да ве упатат и јавно да го искажете вашето незадоволство или можеби да бидете поучени во вашето незнаење?

  Внимавајте што рекол Господ Исус Христос: „Но не се молам само за нив, туку и за оние, што по нивните зборови ќе поверуваат во Мене, за да бидат сите едно, како што си Ти, Оче, во Мене, и Јас во Тебе; па така и тие да бидат во Нас едно, и да поверува светот дека Ти си Ме пратил. И славата што си Ми ја дал, ним им ја дадов, за да бидат едно, како што сме Ние. Јас сум во нив и тие се во Мене, за да бидат во сè едно, и да узнае светот дека Ти си Ме пратил, и нив си ги возљубил, како Мене што Ме возљуби.“

  Значи со нашата разделеност правиме светот да НЕ поверува дека Господ го пратил својот единороден Син!!!

  Се молам за вас браќа и сестри и се надевам дека ќе ги отворите портите за Исуса во вашите срца.
  Се молам и за редакцијата на Религија.мк кои ревносно ја извршуваат својата задача.

 7. Ej, vernik , prciziraj ja tvojata vernost , ama koga ke svatis sto znaci filokve, , koncepcija imaginata, cezaropapizam, indulugencija, . Procitaj malku poveke za ulogata na Katolickata crkva vo Bosna i Hrvatska , pred i za vreme na Vtorata svetska vojna, . Vidi sto znaci Kongregatio de propaganda fides, pa togas malku proanaliziraj sto znaci ekumenizam. A ne e loso i malku da proanaliziras sto snaci priznavanjeto na MPC samo od strana na papata i Vatikan, pa i kako Makedoncite vo okolinata na Strumica i Valandovo postanale katolici.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *