Почетна Вести ЕКСКЛУЗИВНО: Амфилохије ја повикува МПЦ на заедничка прослава за Свети Јован Владимир

ЕКСКЛУЗИВНО: Амфилохије ја повикува МПЦ на заедничка прослава за Свети Јован Владимир

4.03K
18

Црногорско-приморскиот митрополит, Амфилохије ја повикува Македонската православна црква на заедничко осветување на Храмот посветен на Свети Јован Владимир во Бар, Црна Гора на 25 септември оваа година.

sveti jovan vladimir crkvАмфилохије во ексклузивна изјава за  „Религија.мк“ го повикува лично и митрополитот дебарско-кичевски, г. Тимотеј за тој чин да ги донесе и дел од моштите од Свети Јован Владимир кои ги поседува МПЦ-ОА за осветувањето на Храмот да добие поголема торжественост.

На тој начин, Амфилохије смета дека ова може да биде добар повод за обновување на релациите со МПЦ.

-Тоа е добра можност да се вратиме едни на други, вели Амфилохије, за „Религија.мк“

Истовремено, српскиот Митрополит потенцира дека за оваа прослава на 25 септември добил ветување дека делови од моштите на Свети Јован Владимир, кои се наоѓаат во Света Гора, и во Тирана ќе бидат исто така донесени за осветувањето на црквата.

/РЕЛИГИЈА.МК

Коментар(18)

 1. А што не дојдете вие на прославата на св. Климент, па да покажете вие добра волја за решавање на проблемот. Нема да ни пречи и некои моштички да ни донесете.

 2. До сега имавте толку шанси да покажете братољубие и желба за обединување, ама ни еден дијалог со вас не помина како што треба. Сега наеднаш ние треба да покажеме добра волја!

 3. Дури ни Митрополит не го нарече туку само Тимотеј!

 4. Go vikash Timotej i drugi vladici od MPC a sigurno ke gi stavish nadvor od oltar negde zaedno so nepravoslavnite i potoa so vraniskovski ke sosluzuvash licemeru.

 5. Dosta so licemerie gospodine Anfilohie.
  Na slava na Sv Jovan ne kanis a Jovana segde so sebe go nosish i samo podelbi ni pravish.

 6. Makedoncite?! Da potrebni mu se da mu gi polnat kasite na crkvata vo Ostroshki. A Crkvata mu ja razoruva i nacijata ne mu ja priznavaat

 7. Vrv na licemerie. Sega mu tekna deka Ohrid trebalo da si ja zazeme ulogata sto mu pipagja. Da treba, ama ti i drugite od SPC ne samo sto ne go dozvoluvate toa tuku i na drugite sto sakaat da pomognat im poprecuvate.

 8. Koga raka vi podadovme namesto raka vie razdor pomegju nas napravivte, brat so brat da se mrazi.

 9. amfilohii,soberi sili i napravi nesto da se opravdas pred boga za zloto sto ni go napravi,a ne malo zlo napravivte so tvoite kolegi od SPC.

 10. Izgradil najubav hram ama na kogo i za kogo? Vo hramovite tie od SPC prvo srpstvoto go slavat a posle Hrista

 11. Ниту Митрополит не го нарече! туку само по име Тимотеј???

 12. Ма немој, ние не можеме еден св. Прохор Пчински да го прославиме мирно таму кај вас, нон-стоп има провокации и ангажирање на полицијата. Никој нема сега да им поверува на вашите добри желби

 13. Да де, сега Тимотеј ви е добар! Колку фини сте вие од СПЦ кога ви треба нешто. Тешки да е така како што велите, убаво би било толку лесно да го решиме проблемот што трае и трае…

 14. Neka se najdat nekde so Vraniskovski , pa da zaedno za pomal tosok za crkvata, ili pa lukaviot Amfilikije go vika da mu pruzi prilika na Timotej da prisustvuva na kanonska molitva , a ne da pravi samo raskolnicki, anticrkveni molitvi

 15. Neka odi, ali ne kako olizica , bidejki pred nego tamu ke stigne Vraniskovski, pa ke treba Timotej nego da mu bakne raka , kako na prav Makedonski poglavar, tuku neka ne se pozdravuva so nego, pred nego neka stigne

 16. Ova e samo frlanje suva koska pred makedonskite vladici od ovoj podmolen ,prepreden i lukav crnogorec da im gi prisvoi mostite, a posle stara pesna na nov glas. . Kako li se samo doseti na takov poteg , si misli ovie se glupi makedonci koga dozvolile komunistite da im osnovaat crkva

 17. Кaкoв aмфилoхие,кoјa двoличнoст oд еден прaвoслaвен нaмесник,гo видoв пред двa месеци нa Oстрoг ширеше некoј си нaциoнaлизaм,Мaкедoнците не oмaлoвaжвaше,Сирбите ѓи преферирaше,вoеднo стoеa и 4вoрицa дечки дo негo сo блузи oд Шешељ,a ние бaрaме Сеoрaвoслaвнo единствo..

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *