Почетна Вести Свет Египетскиот претседател на Божик кај Коптите
Kopti egipet pretsedatel 4
Kopti egipet pretsedatel 1
Kopti egipet pretsedatel 2
Kopti egipet pretsedatel 3
Kopti egipet pretsedatel 5
Kopti egipet pretsedatel 6
Kopti egipet pretsedatel 7
Kopti egipet pretsedatel 8
Kopti egipet pretsedatel 9
Kopti egipet pretsedatel 10
Kopti egipet pretsedatel 11
Kopti egipet pretsedatel 12
Kopti egipet pretsedatel 13

Египетскиот претседател на Божик кај Коптите

210
0

Египетскиот претседател Абдел Фатах ел Сиси присуствуваше на православната божиќна служба во новоизградена црква како акт на солидарност со Коптите, христијанската заедница во неговата земја. Сиси, кој е муслиман пред црквата во Каиро на насобраните верници им порача дека тие се негово семејство. „Ние сме едно и никој не може да не подели“, порача тој.

Неговото појавување во црквата заедно со коптскиот папа Тавардос Втори доаѓа во услови кога десетици илјади војници и полицајци се распоредени пред другите цркви во Египет со цел да се спречат евентуални напади од исламските милитанти. Во изминатите две години милитантите спроведоа серија бомбашки напади чија цел беа христијани и во кои загинаа повеќе од 100 луѓе.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *