Почетна Вести Свет Џихадисти од ИД ја презедоа одговорноста за нападот врз џамијата во Кандахар
Џихадисти од ИД ја презедоа одговорноста за нападот врз џамијата во Кандахар

Џихадисти од ИД ја презедоа одговорноста за нападот врз џамијата во Кандахар

47
0

Екстремистичката група Исламска држава-Корасан (ИД-К) денеска ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз шиитската џамија во Кандахар, во кој загинаа 41 лице.

За време на големата молитва во петокот, во најголемата џамија во вториот по големина град во Авганистан одекнаа експлозии во кои беа повредени најмалку 70 лица.

Џихадистичката организација соопшти дека двајца бомбаши самоубијци извршиле одделни напади во џамијата.

Ова е прв напад на групата ИД-К во Кандахар, град во кој е родено талибанското движење.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *