Почетна Вести Свет Џамиите во Саудиска Арабија ќе останат затворени за време на Рамазан
Џамиите во Саудиска Арабија ќе останат затворени за време на Рамазан

Џамиите во Саудиска Арабија ќе останат затворени за време на Рамазан

120
0

Две свети места на исламот во Саудиска Арабија, Пророчката џамија во Медина и Големата џамија на Мека, ќе останат затворени за време на Рамазан, кој почнува на 23 април, како резултат на мерките за претпазливост во борбата против Ковид-19, соопшти Генералниот директорат за две џамии во земјата, пренесува „Спутник“.

„Според препораките на надлежните органи, присуството на верници во двете свети џамии на петте дневни молитви и на Таравих, молитвата што се изведува само во текот на месецот Рамазан, е суспендирано со цел да се заштити здравјето на луѓето“ , рече дирекцијата во понеделникот.

На 17 април, големиот муфтија на земјата, Абдул Азиз ал-Шеик, рече дека молитвите за Рамазан може да се изведуваат само дома поради појавата на Ковид-19.

Претходно месецов, Министерството за хаџ и умра на Саудиска Арабија побара од муслиманските патници во светот да се воздржат од посета на кралството за Хаџ, годишен исламски аџилак во Мека. Пред тоа, главните свети места беа затворени за посетителите бидејќи беа спроведени процедури за целосна дезинфекција за да се спречи ширењето на Ковид-19.

Во март, саудиските верски власти забранија молитви во џамиите, вклучувајќи ја и неделната петочна молитва, по ограничувањата наложени од владата.

До денес, саудиските здравствени власти регистрирале 10.484 случаи на Ковид-19 и 103 смртни случаи поврзани со вирусот во земјата од почетокот на пандемијата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *