Почетна Вести Драматична средба во Ерусалимската патријаршија
Драматична средба во Ерусалимската патријаршија

Драматична средба во Ерусалимската патријаршија

517
0

Драматично помирување се случи во Грчката Православна Патријаршија во Ерусалим. По 11 години во самица, поранешниот прв човек на црквата конечно се сретна со сегашниот патријарх.

Иринеј беше избран за патријарх на Ерусалим во 2004 година, набргу потоа, тој беше обвинет за договори за недвижен имот со организација на доселениците и започна постапка за негово отстранување.

Во 2005 година, црковните лидери се состанаа во Истанбул и одлучија да го отповикаат Иринеј и да го вратат во чин на обичен монах. Новиот патријарх, Теофил III, беше избран да го замени.

Времето кога верниците гневот го истураа врз Иринеј
Времето кога верниците гневот го истураа врз Иринеј

Иринеј беше заклучен во неговиот мал стан во зградата на Патријаршијата во христијанската населба на Стариот град на Ерусалим и одби да го признае за свој наследник. Тој остана во тој стан речиси во континуитет во изминатите 11 години. Својата храна ја добиваше со фрлање на кошницата од неговиот прозорец, која ја полнеа членовите на семејството на Абу Амар – муслиманско семејство, кое се смета за блиско до Иринеј.

erusalim 3Тажната слика на “монах во прозорецот” стана туристичка атракција во текот на годините.

Од тој стан, тој продолжи да се бори да го исчисти своето име. Првично, тој ја имаше поддршката од израелската влада, која одби да го признае Теофил. Тогашниот премиер Ариел Шарон изјави дека би било незамисливо за Израел да ја прифати интерпелација врз основа на продажба на имотот на Евреите. Но, откако грчката влада изврши притисок, државата конечно го призна Теофил.

Со текот на годините, мала група приврзаници на  Иринеј ” тврдеше дека црквата го затворила во стан, а црквата инсистираше тој се изолирал.

Теофил прв повлече потег
Теофил прв повлече потег

Во ноември, Иринеј беше хоспитализиран во Хадасах Универзитетска болница и Теофил дошол да го посетат – потег што покажа голем интерес кај грчката заедница во Ерусалим.

Но, вистинскиот пробив дојде во вторникот минатата недела, кога Црквата го одбележа денот на четириесете маченици, кој е, исто така и денот на Свети Теофил.

Патријархот Теофил одржа прием за сите оние кои сакаат да го благослови и на шок на присутните се појави Иринеј. Секретарот на патријархатот одби да коментира.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *